Dzisiaj (8/12) o godzinie 21:00 rozpoczął się Wielki Finał mundialu pomiędzy Brazylią, a Katarem.

Finał zapowiadał się ciekawie, wielu wierzyło że Brazylia będzie w stanie zaskoczyć, ale to mimo wszystko Katar był sporym faworytem. Zespół Kataru w drodze do finału wygrał wszystkie swoje mecze, pierwsze męczarnie napotkali dopiero w półfinale, dość niespodziewanie przeciwko drużynie Meksyku. Wydawało się jednak, że był to gorszy dzień tych zawodników i w finale ponownie pokażą swoją siłę. Z drugiej strony była Brazylia, która wyszła z grupy dość szczęśliwie, zajmując trzecie miejsce w grupie, a w fazie pucharowej także mieli sporo “farta”. W ćwierćfinale zagrali z osłabioną Francją, która grała bez swojego absolutnie kluczowego zawodnika – Zewsa. W półfinale za to, pokonali Kanadę, która to znowu była osłabiona brakiem swojego najlepszego strzelca – Louisa Foxa. Mimo tego, wśród graczy Brazylii była spora wiara w zwycięstwo.

Pierwsza połowa to wyrównane od początku spotkanie. W Katarze niestety problemy techniczne miał Evans, przez co nie grał w tym meczu od początku. Na całe szczęście, jakby się wydawało dla Hetmana i jego ekipy, miał w składzie równie dobrego zmiennika – Yourmoona. Ten jednak nie wszedł w ten mecz dobrze, proste błędy, głównie w wyprowadzeniu piłki spod własnej bramki, powodowały, że Brazylia odskoczyła dość szybko na kilka goli. W końcu reprezentacja Katara spięła jednak pośladki i odrobiła kilkubramkową stratę, doprowadzając do wyrównania. W samej końcówce jednak, Kape wyprowadził Brazylię na jednobramkowe prowadzenie “do szatni”.

Po pierwszej części meczu, widać było że to nie będzie łatwy mecz dla Kataru. Brazylia grała dobrze, zespołowo i bezwzględnie wykorzystywała błędy Kataru, głównie za sprawą chyba najlepszego aktualnie napastnika w grze, czyli Kape. W drugiej połowie obraz gry się utrzymał. Hetman próbował rotować składem, idąc na atak (co zadziałało w meczu z Meksykiem), zmieniając Yourmoona na Evansa, ale żadna z tych zmian nie przynosiła oczekiwanego efektu. Kape był bezwzględny dla bardzo przeciętnej defensywy przeciwników w tym spotkaniu i poprowadził swój zespół do wygranej w drugiej połowie 11-8 i wygranej w całym meczu 19-15.

Wielkie gratulacje dla Brazylii, która sprawiła małą sensację wygrywając ten turniej. Gratulacje dla kapitana Kiemona, który mimo że nie był czołową postacią na boisku, to dobrze zarządzał drużyną zza “kulis”. Kape już nachwaliłem wystarczająco, ale warto docenić też Dowskiego i Mistera, ten pierwszy potwierdził, że przeżywa prawdziwy renesans swojej formy, a ten drugi po długiej przerwie wszedł z buta w Mistrzostwa i z każdym kolejnym meczem grał co raz lepiej. Jeśli chodzi o Katar? Szkoda mi się robi Hetmana, który przegrywa swój siódmy finał World Cup/Euro w karierze. Z takim składem zwycięstwo wydawało się już być pewne, a jednak znowu coś poszło nie tak. To można już chyba nazwać jakąś klątwą.

Jeśli chodzi o mecz o trzecie miejsce, tutaj zmierzyły się ze sobą dwie sensacje turnieju, Meksyk oraz Kanada. Ci drudzy ponownie byli osłabieni brakiem Louisa Foxa, który olał ostateczną fazę turnieju i osłabił swoją drużynę. Jednocześnie widać było, jak ważnym zawodnikiem był dla swojej reprezentacji, Kanada przegrała zasłużenie z Meksykiem. Altinel doprowadził swoją drużynę do gigantycznego sukcesu, patrząc na potencjał jakim dysponował, a sam zagrał niesamowite spotkania w kluczowej fazie turnieju.