W niedzielnym finale zmierzyły się ekipy Francji oraz Mołdawii.

Przed meczem za faworytów raczej uchodziła Francja, która zresztą od samego losowania była typowana do zwycięstwa. Turniej przebiegał jednak tak, że Francja męczyła się w wielu meczach, z grupy wyszli z drugiego miejsca, a w półfinale wygrali dopiero po dogrywce. Mołdawia za to, ledwo wyszła z grupy (jedna strzelona bramka więcej przez Norwegię w ich bezpośrednim meczu i zajęliby ostatnie miejsce w grupie), w ćwierćfinale zanotowali dość wymęczone zwycięstwo z Polską, a w półfinale niespodziewanie rozgromili Niemców i z pewnością do tego meczu podeszli napędzeni tamtą wygraną.

Mecz rozpoczął się w spodziewanych składach, we Francji zaczął na ataku Rothing (oczywiście Adiss GK i Ortega DEF), a Mołdawia zagrała w ustawieniu znanym z poprzednich spotkań, czyli Evans-Vigger-Kerel. Mołdawia podeszła do spotkania skrajnie defensywnie, Francja zepchnęła przeciwników do defensywy. Tam gubił się nieco Vigger, ale ratował go wielokrotnie Evans, który od początku wyrastał na bohatera tego finału. Najwyższej skuteczności nie prezentował też Rothing (strzelił tylko 1 gola w połowie, gdyby nie liczyć samobójów), ale mimo wszystko – Evans w pierwszej połowie zagrał fenomenalnie. Nie można tego powiedzieć o Adissie oraz Ortedze, którzy swoją niefrasobliwością w obronie ułatwili kilkukrotnie zadanie przeciwnikom, a to wszystko złożyło się ostatecznie na wygraną Mołdawii w pierwszej połowie wynikiem 6-3.

Druga połowa to przede wszystkim poprawa gry defensywnej Francji, która wyglądała dużo pewniej, ale także wejście na boisko Morientesa (JackaGmocha). Ten nie był niesamowicie skuteczny, ale zdołał odwrócić losy meczu. Ważną zmianą było też to, że Ortega zaczął grać bardzo ofensywnie, zostawiając Kerela cały czas niepilnowanego. Był to chyba jedyny sposób na sforsowanie defensywy Mołdawii, a Adiss dobrze radził sobie sam na sam z Kerelem. Ostatecznie po emocjonującej końcówce, wynik drugiej połowy to 5-2 dla Francji, a całego spotkania – 8:8, co oczywiście musiało zakończyć się dogrywką.

Pierwsza połowa to więcej nerwowości po obu stronach, jeśli chodzi o defensywę. Błędy Evansa, Viggera, Ortegi i Adissa spowodowały, że ujrzeliśmy w pierwszej połowie dogrywki aż 6 goli, ale wynik był na remis – 3-3. Na boisku wrócił w tej połowie Rothing, ale nie pokazał niczego szczególnego, co poskutkowało powrotną zmianą na Morientesa. Druga połowa to już show JackaGmocha, absolutnie wszystko zaczęło mu wpadać. Evans obniżył loty, ale Morientes chwilowo wyglądał jakby przeżywał swój trzyminutowy prime. Defensywa Francji nadal była dosyć niepewna, ale aż 6 goli Morientesa w trzy minuty drugiej połowy zapewniły Francji zwycięstwo 6-3 w drugiej połowie dogrywki, 17-14 w całym finale, no i przede wszystkim tytuł zwycięzców piątej edycji Euro.

Morientes odbił sobie przegrany finał z poprzedniej edycji Euro, kiedy to prowadzona przez niego reprezentacja Polski, uległa zespołowi Szwecji. Dla Adissa i Ortegi to drugie zwycięstwo w Euro w ich karierze, Ortega dokonał tego w pierwszej edycji z Anglią, a Adiss w drugiej edycji z Rosją. Dla Rothinga to pierwszy triumf w tych rozgrywkach. Gratulacje dla zwycięzców, ale także dla reprezentacji Mołdawii, która miała ciekawy turniej, który myślę, że także będzie wspominać z uśmiechem.

Ode mnie to tyle, dzięki za przeczytanie podsumowania, a poniżej przedstawiam nagrody wybrane przez sponsorów i organizatorów HGL.

MVP TURNIEJU: ORTEGA (FRANCJA)

MVP MECZU FINAŁOWEGO: MORIENTES (JACKGMOCH) (FRANCJA)

NAJLEPSZY GK TURNIEJU: EVANS (MOŁDAWIA)

NAJLEPSZY DEF TURNIEJU: ORTEGA (FRANCJA)

NAJLEPSZY ST TURNIEJU: MORIENTES (JACKGMOCH) (FRANCJA)

NAJWIĘKSZE ODKRYCIE: TOPURO (SAN MARINO)

KRÓL STRZELCÓW: JACKGMOCH (FRANCJA) – 66 bramek

KRÓL ASYSTENTÓW: ORTEGA (FRANCJA) – 50 asyst